Podczas porodu nie obejdziemy się bez bólu, ale czy musi być on aż tak dokuczliwi byśmy nie urodziły bez farmakologicznych metod jego łagodzenia?
Relaks, komfort i poczucie bezpieczeństwa na pewno pomogą nam w porodzie, ale również stosowanie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu ma wpływ na poczucie kontroli całego procesu narodzin. To metody, które nie likwidują bólu całkowicie, ale też nie zaburzają fizjologicznego mechanizmu porodu. Odczuwanie bólu zależy od wielu czynników przede wszystkim od progu bólowego rodzącej, ale również nastawienie psychiczne ma tu ogromne znaczenie. Przyczyną silniejszego bólu może być również to, że poród został wywołany (np. a pomocą oxytocyny), a nie rozpoczął się naturalnie.
Każda przyszła mama powinna poznać funkcje jakie spełnia ból, to również pomoże łatwiej znieść skurcze. Ból porodowy związany jest z silnymi skurczami mięśnia macicy, które powodują skurcze, a co za tym idzie rozszerzanie się szyjki. Ból w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa może być spowodowanie naciskiem główki na nerwy i to właśnie w tej części (krzyżowo- lędźwiowej) bóle mogą trwać nawet kilkanaście godzin.
Zmniejszyć ból można na wiele sposobów. Naturalnych metod łagodzenia bólu jest wiele i jedną z nich jest stymulacja nerwów za pomocą urządzenia TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). TENS staje się coraz bardziej znaną metodą naturalnego łagodzenia bólu, niektóre Polskie szpitale są nawet wyposażone w tego typu urządzenia.
Co to takiego?
To urządzenie które za pomocą elektrod przyklejonych do pleców rodzącej przekazuje impulsy elektryczne (bramkuje ból). Dzięki stymulacji nerwów organizm zostaje pobudzony do naturalnej obrony przed bólem. Kobieta odczuwa mrowienie w miejscu gdzie przyklejone są elektrody. Natężenie przepuszczanych impulsów kontroluje za pomocą urządzenia sama rodząca. Zalety!
Urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga kontroli ze strony położnej, Jest całkowicie bezpieczne zarówno dla rodzącej jak i dla dziecka. Jego skuteczność jest potwierdzona klinicznie. Do tego pozwala przyszłej mamy na bycie mobilną podczas porodu. Stosowany jest zazwyczaj w I okresie porodu, może być używany już w domu, co pozwoli rodzącej opóźnić wyjazd do szpitala.
Jeśli chciałabyś wypożyczyć do porodu urządzenie- zapraszam do kontaktu.
517-444-016, kontakt@mamamami.webd.pl