Wsparcie w czasie porodu! Kto i jak może pomóc

mm-200Kto powinien być z rodzącą na sali porodowej?

Jak może pomóc, by poród był dla kobiety cudownym przeżyciem, pełnym pozytywnych wspomnień?

Wiele kobiet wybiera jako osobę towarzyszącą swojego partnera/męża. Musimy jednak pamiętać, że obecność podczas porodu musi być decyzją obojga. Nie każdy mężczyzna czuje się komfortowo, postawiony przed takim zadaniem. Szpital, czynności medyczne oraz nadmiar emocji może przytłoczyć nawet mężczyznę. Decyzja musi być podjęta wspólnie tak, aby każdy czuł się komfortowo, wiedział czego oczekuje druga strona. Prawo zezwala na jedną osobę towarzyszącą, ale nie wskazuje tu konkretnie ojca dziecka. Dlatego zanim poród się rozpocznie należy zdecydować kto spełni jakże ważną funkcję bycia osobą towarzyszącą rodzącej. Partner, przyjaciółka czy może doula?!
Jak w takim razie wspierać rodzącą, jeśli już zdecydujemy się na towarzyszenie rodzącej?
Wsparcie psychiczne
To najważniejsze podczas porodu zadanie. Mamy dodawać otuchy, wierzyć w siłę kobiety, praktycznie bez słów wykonywać jej prośby. Kobieta musi nam ufać i wiedzieć, że jej decyzje będą przez nas akceptowane. Oczekuje od nas empatii i troski. Na pewno zachowanie jak największej intymności podczas porodu, również zwiększy komfort rodzącej.
Wsparcie fizyczne
Mamy być podporą rodzącej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Poród często jest bardzo aktywny, a kobieta przybiera różne pozycje, do których potrzebuje naszej siły. Możemy przydać się podczas kąpieli czy podczas odpoczynku między skurczami, aby rodząca mogła się o nas oprzeć i odpocząć. Pomocny jest również masaż czy po prostu czuły dotyk, przytulenie. Takie najprostsze czynności jak podanie wody, otarcie czoła czy podanie dłoni podczas skurczu, będą dla kobiety pomocne.
Wsparcie informacyjne
Rodząca często wygląda podczas porodu jakby nie była w pełni świadoma. To typowy widok zwłaszcza u kobiet, które niejako odcinają się od świata zewnętrznego, są tylko one i poród. Osoba towarzysząca powinna znać plan i pragnienia rodzącej co do przebiegu porodu. Jej podstawowa wiedza na temat przebiegu porodu również przyda się na sali. Oczywiście tylko po to by wiedzieć co w danej chwili się dzieje i czego możemy się spodziewać. Od wsparcia medycznego są jedynie lekarze i położne, nie osoba towarzysząca! To osoba wspierająca może podpowiadać i przypominać personelowi o punktach planu porodu (oczywiście jeśli są one do zrealizowania w danej chwili) jest takim łącznikiem między rodzącą a personelem.
Każdy poród jest inny
Jedne kobiety potrzebują ciszy i spokoju, inne rozmowy i na każdym kroku informacji o przebiegu porodu, jedne tańczą inne relaksują się przy zapalonych świecach. Zanim poród się rozpocznie musimy poznać potrzeby rodzącej, wiedzieć co ją zrelaksuje, a czego w ogóle nie życzy sobie podczas porodu. Należy też pamiętać kto tu rodzi, spełniamy prośby kobiety i nie narzucamy jej swojej wizji porodu.

Jedna osoba towarzysząca będzie miała wiele zadań, bardzo aktywnie będzie uczestniczyć podczas porodu. Natomiast są i takie porody, gdy osoba towarzysząca jest tylko po to by była i już sama obecność daje rodzącej ogromny komfort. Zazwyczaj dopiero na Sali okazuje się jakiego rodzaju wsparcia najbardziej potrzebuje kobieta. Dostosujmy się i wsłuchajmy w jej potrzeby. Bądźmy najlepszym wsparciem dla przyszłej MAMY!

One thought on “Wsparcie w czasie porodu! Kto i jak może pomóc

  1. osobiscie przekonałam się na własnej skórze że doula to jeden z najlepszych wyborów i inwestycji w dziecięcej wyprawce, komfort , wsparcie, nie tylko w czasie porodu, ale i długooo długooo po nim, zwłaszcza dla mam które zostają nimi po raz pierwszy i cały świat niemowlęcy to magia w czystym tego słowa znaczeniu. Dziękujemy Iwona MamaMamie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *