Czas do przedszkola

DSC_1997MM

Przyznajcie się mamy nie śpicie już po nocach. Zbliża się wielkimi krokami ten dzień, w którym wasze MALEŃSTWO idzie SAMO do przedszkola. U Nas to już drugi raz jak przechodzę taki stres. W tym roku Adaś rusza do przedszkola. O zgrozo!
Przygotowania do przedszkola trwają już od dawna. Ten proces rozciągnęliśmy w czasie i wprowadzaliśmy w życie stopniowo.
Adaś zna swoje przedszkole, ponieważ to to samo do którego uczęszcza Alicja. Wie jak wyglądają sale, gdzie są toalety, szatnia i zna dokładnie każdą huśtawkę w ogrodzie. Mieliśmy też okazje całą rodziną uczestniczyć w pikniku na terenie przedszkola. Czy taka znajomość miejsca wystarczy. Myślę że nie, a więc co zrobić, by ułatwić start w przedszkolu?
Samodzielność
To oczywiste, że mamy znają swoje dzieci najlepiej i choćby mały gest dziecka, a my już wiemy, że to oznacza np. szybką wizytę w toalecie. Jednak w przedszkolu mamy nie będzie, a dziecko swoje potrzeby powinno rozpoznać samo. Korzystanie z toalety, czy samodzielne jedzenie i picie z kubeczka, to czynności, które powinniśmy trenować z dzieckiem dużo wcześniej niż zaświta nam w głowie plan na zapisanie malucha do przedszkola. Dzieci, które potrafią same korzystać z toalety oraz jeść bez pomocy dorosłych łatwiej odnajdą się w nowym miejscu.
Adaptacja
Zapytajcie o drzwi otwarte, możliwość pobawienia się w ogródku w nowym przedszkolu, czy po prostu pójdzie na spacer koło przedszkola i pokażcie z dumą małemu przedszkolakowi jego nazwisko na liście dzieci przyjętych do przedszkola. Dobrze jest zorganizować sobie wolne na pierwsze parę dni, aby dziecko nie było od razu 8godzin w placówce.
Opowieści
Jeśli macie wśród znajomych przedszkolaka, który uwielbia swoje przedszkole spotkajcie się i porozmawiajcie z nim- co dzieje się w przedszkolu, w co lubi się bawić i jakie ma ulubione zabawki. Zapytajcie o kolegów i to gdzie są w tym czasie rodzice przedszkolaka. W księgarniach znajdziecie również książeczki opowiadające co znajduje się w przedszkolu i jak spędza się tam dzień.
Dzień w przedszkolu
Opowiedzmy dziecku jak będzie wyglądał jego dzień, co będzie robił po śniadaniu i o której po niego wrócisz. Tylko nie mów „będziemy po 15”. Małe dziecko nie zna się na zegarku i jego czas składa się z czynności, które w danej chwili wykonuje. Lepiej powiedzieć „ przyjdziemy po pracy, to będzie po twoim obiadku”. Nie kłamcie dzieci „zaraz wrócę”, „ jestem cały czas w szatni”. Maluchy wierzą w każde nasze słowo, będzie na nas czekało pod drzwiami… bo przecież zaraz wrócimy.
Przygotowania
My kupowaliśmy razem worek i buty do przedszkola. Dzieci mogły same wybrać sobie wzór na bucikach. W domu przymierzaliśmy, a Adaś uczył się samodzielnie zakładać buty z wyścigówką.
Odpowiedni ubiór
Ubranka do przedszkola powinny być takie, z którymi nasz maluch sobie poradzi. Na początek bez guzików, pasków i małych nap. Po co fundować dziecku dodatkowego stresu, bo nie potrafi zdjąć spodki zapinanych na guzik (i przez to zdarzy się wpadka). Umiejętność samodzielnego zakładania i zdejmowania odzieży będzie dużym ułatwieniem zarówno dla dziecka jak i wychowawczyń, zapewne zostanie docenione przez ciocie. Pamiętajmy też, aby ubierając dziecko mówić mu co ma do ubrania na ewentualny spacer (np. w rękawie czapka, rękawiczki w kieszonkach). Maluchy często nie wiedzą co mają w szatni, a nawet wracają z nieswoimi ubrankami do domu.
Warto spróbować wszystkiego, jeśli ma to ułatwić start dziecka w przedszkolu. Nigdy nie wiemy jak zareaguje dziecko, co będzie dla niego najbardziej stresujące, czy odnajdzie się wśród rówieśników. Jedne dzieci płaczą, inne dzieci idą do przedszkola jakby znały je od dawna i wychodzą z płaczem, bo nie chcą wracać do domu.
Przyznaję, że ja to znoszę gorzej nisz on, stres narasta, ale oczywiście nie daję po sobie poznać. Mam nadzieję, że z takim uśmiechem i zapałem będzie chodził do przedszkola , jak o nim teraz opowiada.
Z Alicją nie było łatwo długi czas mimo wcześniejszego przygotowania do przedszkola nie mogła się w nim odnaleźć. Oby ten rok był i dla niej dużo łatwiejszy i razem z nami pokazała Adasiowi jak fajne jest przedszkole i czas w nim spędzony!
Przedszkolaki powodzenia 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *