Maź płodowa

Niezwykły „krem”, którym „wysmarowany” jest cały noworodek to maź płodowa. Do czego służy?! Pamiętacie czy Wasze maleństwo miało dużo mazi płodowej na skórze? 

Maź płodowa to tłusta, nieprzemakalna warstwa, która ma wiele wspaniałych funkcji.  Płód pokryty jest mazią od trzeciego trymestru jednak jej ilość znacznie się różni u dziecka w 28tygodniu, a dziecka urodzonego w 40tygodniu. Często u dzieci urodzonych po terminie porodu mazi jest niewiele lub nawet na rączkach i stópkach prawie całkowicie zanika. U noworodków z niewielką ilością mazi często po paru dniach dochodzi do łuszczenia się skóry, jest ona wysuszona i wymaga natłuszczania kremami. Natomiast u wcześniaków urodzonych ok 30-34 tygodnia mazi jest bardzo dużo, są nią wręcz wymazane jak grubą warstwą kremu.

Ten „cudowny krem” ma za zadanie chronić skórę dziecka, utrzymuje jej prawidłowe pH i nawilża skórę. Jeszcze przed narodzinami izoluje ona skórę od czynników infekcyjnych znajdujących się w płynie owodniowym, natomiast podczas porodu pomaga dziecku „prześlizgnąć” się przez kanał rodny. A zaraz po urodzeniu chroni malca prze bakteriami i grzybami, ale również regeneruje naskórek, ma duży wpływ na szybsze gojenie się otarć powstałych podczas porodu. 

Z tego unikatowego składu mazi płodowej należy korzystać, dlatego też warto opóźnić pierwszą kąpiel przynajmniej do 24 godzin po urodzeniu. Często jednak jest to niemożliwe ze względów zbyt dużych zabrudzeń smółką czy krwią, warto wtedy umyć tylko te zabrudzone części ciała. A kąpiel całego dziecka odłożyć o kolejne parę godzin. Według zaleceń WHO „pierwsza kąpiel powinna się odbyć po 24 godzinach życia dziecka. A jeśli to niemożliwe, to chociaż po 6 godzinach od urodzenia”. W pierwszej kolejności zadbajmy o kontakt dziecka z mamą, o dobry start w karmieniu piersią. A o kąpieli pomyślcie później 😉 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *