Śniegowe szaleństwa

zima

Na dworze szaro i ponuro, na termometrze -10, najchętniej położylibyśmy się na kanapie pod kocykiem i oglądali kolejny odcinek serialu. Jednak lato czy zima, nasze dzieci mają tak samo duże pokłady energii. Siedzenie w czterech ścianach doprowadza do szału. Jednym słowem dzieci dostają wścieklizny. A przecież zimą też można się dobrze bawić. Wystarczy ciepło się ubrać, zaopatrzyć się w rękawiczki i nasmarować kremem buzie! Godzinna zabawa na dworze da dzieciom (i Wam) wiele radości, zmniejszy pokłady energii, a przy okazji wzmocni i poprawi odporność Waszego organizmu.

Mam dla Was parę zimowych propozycji.

1. Bałwan
Dzieci uwielbiają lepić bałwana, ale może warto zaproponować im niestandardowego ludzika śniegowego. Może to być np. ulubione zwierzątko dziecka czy zamek ze śniegu.
2. Łyżwy
Większość lodowisk jest wyposażona w łyżwy już dla 2-3 latków. Pamiętajcie jednak, aby na lodowisko wybrała się z dzieckiem osoba, która sama dobrze jeździ. Polecam Wam po łyżwach gorącą czekoladę.
3. AniołkiDSC02781
Mając dziecko nikt nie będzie się dziwnie patrzył na rodziców, którzy leżą na śniegu i tworzą wielkie anioły. Korzystajcie i bawcie się dobrze.
4. Malowanie patykiem
Śnieg to idealna powierzchnia do malowania. Razem namalujcie np. duże koło i całą rodziną ugniećcie butami śnieg, ze znalezionych kamyków, patyków zróbcie oczka i usta. Na nieodśnieżonym chodniku możecie malować patykiem wzorki, a dziecko idąc szeroko, tyłem swoim patykiem musi powtórzyć wzór.
5. Śnieżki
Bitwa na śnieżki jest świetną zabawą i rozwija wiele umiejętności u dziecka. Uczy się przy tym robienia kulek, trafiania do celu, ćwiczy koordynację ruchowo-wzrokową. Jeśli macie grubą (ok 1,5m) wstążkę możecie związać końce i z takiej szarfy zrobić koło na śniegu. Wyznaczcie linię, z której dzieci będą rzucały do celu.
6. Bańki mydlane
Zabawa idealna zarówno latem, jak i zimą. Dzieci będą ćwiczyły mięśnie twarzy dmuchając bańki, oczywiście świetnie się bawiąc na świeżym powietrzu.
7. Jazda na sankach
Jeśli macie niedaleko górkę i dwie pary sanek możecie zrobić wyścigi. Kulig jest wielką frajdą i przyznajcie, że każdy z Was chciał być ostatnimi sankami. Zaproście do zabawy sąsiadów. Oczywiście siłą napędową są tylko i wyłącznie rodzice!
8. Spacer po lesie.
Zimą również można znaleźć w lesie wiele skarbów, zobaczyć zimowe zwierzęta czy dokarmić ptaki. Możecie wybrać się do lasu poza miastem i zrobić sobie spacer z piknikiem. Po spacerze mała kanapka z ciepłą herbatą z termosu smakuje wyśmienicie.
9. Sople
Jeśli znajdziecie gdzieś sopelki np. na rynnie, dajcie dziecku do obejrzenia, wytłumaczcie jak powstały, pozwólcie zdjąć rękawiczki aby sopelek rozpuścił się w ciepłych rączkach. Jeśli zrobiliście bałwana możecie go przystroić znalezionym sopelkiem np. doczepić mu nos.
10. Piaskownica
Tylko zamiast piasku śnieg. Najlepsza sprawdza się duża łopata i wiaderko. Robiliście kiedyś śniegową babkę?!

Zabaw jest mnóstwo, a każda minuta na świeżym choć mroźnym powietrzu, w połączeniu z fajną zabawą doprowadza do dużego uśmiechu na naszych i maluchów buziach. Po powrocie ze spaceru wypijcie ciepłą herbatę z miodem i sokiem malinowym i cieszcie się radością swoich dzieci.

DSC_0079mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *